A payment service using facial recognition technology, SİMA Pay, will be launched in the near future. This innovation will be introduced for the first time in Azerbaijan and will initially be implemented on railways.
How will it work?
Users will register on the SİMA platform by scanning their faces and adding their payment cards.
When they approach the turnstile, the payment will be automatically processed within a few seconds by simply presenting their face to the camera.
After the system is implemented on railways, it will also be extended to other public transportation and public catering establishments.
SİMA Imza and Digital Development
The number of SİMA Imza users has already surpassed 3.5 million, and this service significantly contributes to the digitalization of tax, finance, and business sectors.
In the near future, government institutions will also be able to electronically sign documents using SİMA Imza.
These innovations will make a significant contribution to the development of digital payments and financial technologies in Azerbaijan.