Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 19-cu və 32-ci bəndlərini rəhbər tutaraq, “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2023-cü il 14 iyul tarixli 987-VIQ nömrəli Qanununun qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar həmin Qanunun tətbiqini təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1.1. “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 14-cü maddəsində (hər iki halda), 48.10-cu maddəsinin birinci cümləsində, 48.13-cü, 53.2-ci maddələrində, 54.3-cü maddəsinin ikinci cümləsində, 58.3-cü maddəsinin ikinci cümləsində və 59.7-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş müvafiq icra hakimiyyəti orqanının səlahiyyətlərini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti həyata keçirir;
1.2. həmin Qanunun 14-cü maddəsində (birinci halda) “orqan (qurum)” dedikdə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi nəzərdə tutulur;
1.3. həmin Qanunun 14-cü (ikinci halda), 48.13-cü, 53.2-ci maddələrində, 54.3-cü və 58.3-cü maddələrinin ikinci cümlələrində, 59.7-ci maddəsində “orqan (qurum)” dedikdə Dövlət Vergi Xidməti qismində Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi nəzərdə tutulur;
1.4. həmin Qanunun 48.10-cu maddəsinin birinci cümləsində “orqan (qurum)” dedikdə Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi nəzərdə tutulur.
2.1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının, habelə dövlət orqanları tərəfindən göstərilən ödəniş xidmətlərinin “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.2. həmin Qanundan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
4.1. aşağıdakı normativ xarakterli aktları altı ay müddətində təsdiq edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin:
4.1.1. “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 3.2.9-cu maddəsinə uyğun olaraq, ödəniş xidməti hesab edilməyən və mobil rabitə operatoru tərəfindən təqdim edilən ödəniş əməliyyatlarının yuxarı məbləğini;
4.1.2. həmin Qanunun 4.2-ci maddəsinə uyğun olaraq, ödəniş təşkilatının və elektron pul təşkilatının minimum nizamnamə kapitalına və məcmu kapitalın minimum miqdarına dair tələbləri, məcmu kapitalın hesablanması qaydasını, habelə strukturunu və tərkibini;
4.1.3. həmin Qanunun 5.1.1-ci maddəsinə uyğun olaraq, ödəniş təşkilatı və elektron pul təşkilatı tərəfindən ödəniş sərəncamının icrası üçün valyuta mübadiləsi fəaliyyətinin həyata keçirilməsi qaydasını;
4.1.4. həmin Qanunun 5.1.2-ci maddəsinə uyğun olaraq, ödəniş təşkilatı və elektron pul təşkilatı tərəfindən ödəniş əməliyyatlarının aparılması üçün ödəniş xidməti istifadəçilərinə kreditlərin verilməsi qaydasını və tələbləri;
4.1.5. həmin Qanunun 7.1.1-ci maddəsinə uyğun olaraq, elektron pul təşkilatı tərəfindən qəbul edilmiş pul vəsaitinin investisiya edilə biləcəyi aşağı riskli likvid aktivləri;
4.1.6. həmin Qanunun 9.6-cı maddəsinə uyğun olaraq, ödəniş agentinin cəlb edilməsi və ödəniş agenti tərəfindən ödəniş xidmətlərinin göstərilməsi üzrə tələbləri, o cümlədən ödəniş agenti ilə bağlanılan müqavilənin şərtlərinə dair tələbləri;
4.1.7. həmin Qanunun 10.1-ci maddəsinə uyğun olaraq, ödəniş xidməti təchizatçısı tərəfindən əməliyyat və ya təhlükəsizlik insidentləri barədə Mərkəzi Banka məlumat verilməsi hallarını və qaydasını;
4.1.8. həmin Qanunun 12.3-cü maddəsinə uyğun olaraq, emissiya olunan elektron pulun valyutasını, maksimum məbləğini və bir emitentin emissiya etdiyi elektron pul üzrə öhdəliklərinin maksimum həcmini;
4.1.9. həmin Qanunun 20.3-cü maddəsinə uyğun olaraq, kiçik həcmli ödəniş alətlərinin müəyyənləşdirilməsi meyarlarını;
4.1.10. həmin Qanunun 35.3-cü maddəsinin ikinci cümləsinə uyğun olaraq, ödəniş xidməti təchizatçılarının xidmətlərindən istifadə olunarkən tətbiq edilən gücləndirilmiş müştəri autentifikasiyası ilə bağlı tələbləri;
4.1.11. həmin Qanunun 36.2-ci maddəsinin ikinci cümləsinə uyğun olaraq, ödəniş terminalları vasitəsilə aparılan ödəniş əməliyyatlarını təsdiq edən məlumatlara dair tələbləri və məlumatların təqdim edilməsi qaydasını;
4.1.12. həmin Qanunun 43.3-cü maddəsinə uyğun olaraq, lisenziya əsasında fəaliyyət göstərən operatorun minimum nizamnamə kapitalının miqdarını;
4.1.13. həmin Qanunun 49.2.7-ci və 55.1.12-ci maddələrinə uyğun olaraq, məlumatın formasını;
4.1.14. həmin Qanunun 49.2.11-ci maddəsinə uyğun olaraq, həssas ödəniş məlumatlarının yazılması, monitorinqi, izlənilməsi və bu məlumatlara girişin məhdudlaşdırılması üzrə prosedurlara dair tələbləri;
4.1.15. həmin Qanunun 49.3-cü maddəsinə uyğun olaraq, göstəriləcək ödəniş xidməti üzrə fəaliyyət proqramı və biznes-planına, daxili nəzarət və risklərin idarəetmə sistemlərinə, o cümlədən ödəniş xidmətlərinin göstərilməsi üzrə təhlükəsizlik tədbirlərinə, fövqəladə hallarda fəaliyyətin davamlılığına və bərpa planına dair tələbləri;
4.1.16. həmin Qanunun 55.3-cü maddəsinə uyğun olaraq, operatorun biznes-planı, daxili nəzarət sistemi, risklərin idarə edilməsi sistemi, o cümlədən fırıldaqçılıq hallarından, həssas ödəniş məlumatlarının və fərdi məlumatların qeyri-qanuni istifadəsindən müdafiə üçün təhlükəsizlik tədbirləri, habelə fövqəladə hallarda fəaliyyətin davamlılığı və bərpa planına dair tələbləri;
4.1.17. həmin Qanunun 59.2.3-cü maddəsinə uyğun olaraq, müstəsna olaraq hesab üzrə məlumat xidməti göstərmək istəyən hüquqi şəxs üçün mülki məsuliyyətin sığortalanması və ya özünə aidiyyəti şəxs olmayan və eyni maliyyə qrupuna aid olmayan kredit təşkilatından və ya sığortaçıdan qarantiyanın verilməsi üçün nəzərdə tutulan həddin minimum miqdarını;
4.1.18. həmin Qanunun 62.3.1-ci maddəsinə uyğun olaraq, ödəniş xidməti təchizatçıları tərəfindən ödəniş əməliyyatlarının aparılması qaydalarını, ödəniş alətlərinə dair, habelə nəzarət subyektləri tərəfindən informasiyanın mühafizəsinin təmin edilməsinə dair tələbləri;
4.1.19. həmin Qanunun 62.4-cü maddəsinə uyğun olaraq, nəzarət subyektləri tərəfindən verilən hesabatların (maliyyə hesabatları istisna olmaqla) formasını, məzmununu və təqdim edilməsi qaydasını;

Guided by paragraphs 19 and 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the implementation of the Law No. 987-VIQ dated July 14, 2023 of the Republic of Azerbaijan "On Payment Services and Payment Systems" I decide
1.1. In Article 14 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Payment Services and Payment Systems" (in both cases), in the first sentence of Article 48.10, in Articles 48.13, 53.2, in the second sentence of Article 54.3, in the second sentence of Article 58.3 and the President of the Republic of Azerbaijan exercises the powers of the relevant executive authority provided for in Article 59.7;
1.2. in Article 14 of that Law (in the first case), "organ (institution)" means the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan;
1.3. In Articles 14 (in the second case), 48.13, 53.2, second sentences of Articles 54.3 and 58.3, and Article 59.7 of that Law, the term "organ (institution)" means the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan as the State Tax Service is caught;
1.4. in the first sentence of Article 48.10 of that Law, "organ (institution)" means the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan.
2.1. To submit proposals to the President of the Republic of Azerbaijan within three months regarding the adaptation of acts of the President of the Republic of Azerbaijan, as well as payment services provided by state bodies to the Law of the Republic of Azerbaijan "On Payment Services and Payment Systems";
2.2. solve other issues arising from that Law.
4.1. approve the following normative acts within six months and inform the President of the Republic of Azerbaijan:
4.1.1. In accordance with Article 3.2.9 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Payment Services and Payment Systems", the upper amount of payment transactions that are not considered a payment service and are provided by a mobile operator;
4.1.2. in accordance with Article 4.2 of that Law, the requirements for the minimum authorized capital and the minimum amount of the total capital of the payment organization and the electronic money organization, the procedure for calculating the total capital, as well as its structure and composition;
4.1.3. in accordance with Article 5.1.1 of that Law, the procedure for performing currency exchange activities for the execution of payment orders by payment organizations and electronic money organizations;
4.1.4. in accordance with Article 5.1.2 of that Law, the procedure and requirements for granting loans to payment service users for payment transactions by payment organizations and electronic money organizations;
4.1.5. in accordance with Article 7.1.1 of that Law, low-risk liquid assets in which funds accepted by the electronic money organization can be invested;
4.1.6. in accordance with Article 9.6 of that Law, the requirements for the involvement of a payment agent and the provision of payment services by the payment agent, including the requirements for the terms of the contract concluded with the payment agent;
4.1.7. in accordance with Article 10.1 of that Law, the cases and procedure for reporting operational or security incidents to the Central Bank by the payment service provider;
4.1.8. in accordance with Article 12.3 of that Law, the currency of the issued electronic money, the maximum amount and the maximum amount of obligations for the electronic money issued by an issuer;
4.1.9. in accordance with Article 20.3 of that Law, the criteria for determining small-volume payment instruments;
4.1.10. in accordance with the second sentence of Article 35.3 of the same Law, the requirements regarding enhanced customer authentication applied when using the services of payment service providers;
4.1.11. in accordance with the second sentence of Article 36.2 of that Law, requirements for information confirming payment transactions carried out through payment terminals and the procedure for submitting information;
4.1.12. in accordance with Article 43.3 of that Law, the amount of the minimum authorized capital of the operator operating on the basis of a license;
4.1.13. the form of information in accordance with Articles 49.2.7 and 55.1.12 of that Law;
4.1.14. in accordance with Article 49.2.11 of that Law, requirements for procedures for recording, monitoring, tracking and restricting access to sensitive payment information;
4.1.15. in accordance with Article 49.3 of that Law, the requirements for the activity program and business plan for the payment service to be provided, internal control and risk management systems, including security measures for the provision of payment services, business continuity and recovery plan in case of emergency;
Translate4.1.16. in accordance with Article 55.3 of that Law, the operator's business plan, internal control system, risk management system, including security measures to protect against fraud, illegal use of sensitive payment data and personal data, as well as business continuity and recovery in emergency situations plan requirements;
4.1.17. in accordance with Article 59.2.3 of the said Law, the minimum amount of the limit provided for the provision of civil liability insurance or a guarantee from a credit institution or insurer that is not related to him and does not belong to the same financial group for a legal entity that wants to provide account information services exclusively ;
4.1.18. in accordance with Article 62.3.1 of that Law, payment service providers' rules for conducting payment transactions, payment instruments, as well as requirements for information protection by control subjects;
4.1.19. in accordance with Article 62.4 of that Law, the form, content and procedure for submission of reports (except for financial reports) issued by control subjects;