Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 09 avqust 2023-cü il tarixli fərmanı ilə təsdiq edilən “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Qanunun tələblərinin fintex ekosistemi iştirakçılarına çatdırılması və effektiv formada icrası Azərbaycan Fintex Assosiasiyasının diqqət mərkəzində olan prioritet məsələdir.
Ekosistem iştirakçılarının yeni tələblərlə yaxından tanış olmaları, lisenziyalaşdırma prosesinə hazırlaşmaları və fəaliyyətlərini qanunvericiliyin tələblərinə uyğunlaşdırmaları məqsədilə 30 avqust tarixində saat 10:00-da “Ödəniş xidmətləri üzrə yeni qanunvericilik çərçivəsi və atılacaq addımlar” mövzusunda ilk seminarımız baş tutacaqdır.
Seminar zamanı “Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında” Qanunun müəlliflərindən biri olan, “Bank of Baku” ASC-nin Ödəniş sistemləri departamentinin direktor müavini, Azərbaycan Fintex Assosiasiyasının layihə rəhbəri və Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının “Ödəniş sistemləri və rəqəmsal bankçılıq” üzrə Ekspert Qrupunun sədri Tamerlan Rüstəmov tərəfindən təqdimat keçiriləcəkdir.
Seminarda aşağıdakı mövzular barədə məlumat veriləcək və suallar cavablandırılacaq:
Seminarda iştirak etmək istəyən həmkarlardan 25 avqust saat 18:00-dək linkdən qeydiyyatdan keçmələrini xahiş edirik.

Seminar on payment services and payment systems
"On Payment Services and Payment Systems" approved by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated August 09, 2023. Delivery and effective implementation of the requirements of the law to the participants of the fintech ecosystem is a priority issue in the focus of the Azerbaijan Fintech Association.
Our first seminar on "New legislative framework for payment services and steps to be taken" will be held on August 30 at 10:00 in order for the ecosystem participants to familiarize themselves with the new requirements, prepare for the licensing process and adapt their activities to the requirements of the legislation.
During the seminar, one of the authors of the Law "On Payment Services and Payment Systems", Deputy Director of the Payment Systems Department of "Bank of Baku" OJSC, Project Manager of the Azerbaijan Fintech Association and Chairman of the Expert Group on "Payment Systems and Digital Banking" of the Azerbaijan Banks Association < A presentation will be held by Tamerlan Rustamov.
The seminar will provide information on the following topics and answer questions:
1. Main features of the Law "On Payment Services and Payment Systems";
2. Classification of payment services and exceptions;
3. Payment service providers and their activities;
4. Claims against the payment system operator and the payment system operator;
5. Cooperation with international organizations;
6. Licensing process and steps to be taken;
7. Information on documents required for obtaining a license;
8. Sandbox mode.
• Duration: 2 hours
• Participation fee: 300 AZN
• Location: information will be provided
Colleagues who want to participate in the seminar are requested to register by link until 18:00 on August 25.